Gorenjska cesta 3
1310 Ribnica
Zlati kamen je v slovenski javnosti najbolj odmevno strokovno srečanje na področju lokalne samouprave, kjer si izkušnje ter poglede o razvojnih možnostih ter dobrih praksah izmenjajo najvišji predstavniki lokalnih skupnosti, predstavniki gospodarstva kot tudi vladni predstavniki.
Je edini dogodek, ki je hkrati tudi vrhunec večmesečnega raziskovalnega dela o razvojnem napredku Slovenskih občin v sklopu raziskovalnega projekta in izbora Zlati kamen. Na dogodku tako vsako leto razglasijo razvojno najbolj prodorne občine Slovenije. Rdeča nit izbora za nagrado Zlati kamen 2024 je občinska prostorska politika.
Občina Ribnica se je uvrstila med občine, ki ponujajo prebivalcem kakovostno raven življenja in jih odlikuje solidna in uravnotežena stopnja doseženega razvoja. Na podlagi analiziranih podatkov, se je občina uvrstila med finaliste za prejem certifikata razvojne odličnosti za leto 2024.
Izhodišče za podelitev certifikata so konkretni in merljivi podatki, združeni v Indeks ISSO, ki je sestavljen iz večjega števila kazalnikov, izvedenih iz statističnih, finančnih in gospodarskih podatkov o občini. Meri doseženo stopnjo razvitosti občine. Spremlja demografska gibanja, učinkovitost delovanja občine, dinamiko gospodarskega razvoja, stanje na trgu dela in na področju izobrazbe, življenjski standard, stopnjo socialne kohezije in stopnjo okoljske osveščenosti v občini.
Na podlagi navedenih podatkov sodi občina Ribnica med razvojno izredno prodorne občine. V družbi Planet GV, ki vsako leto organizira prireditev Zlati kamen, so občino Ribnica predstavili z naslednjimi besedami:
»Za občino Ribnica sta v zadnjem času značilni dve usmeritvi. Prva je v smeri pametne občine in tu Ribnica izstopa z zelo konkretno strategijo, ki jo tudi udejanjajo. Druga usmeritev je prisotna že dlje: to je sistematično ohranjanje rokodelske tradicije. Ta tradicija je obenem ključni gradnik krajevne identitete, Ribnica pa je prav zaradi sistematičnih korakov na tem področju prestolnica slovenskega rokodelstva in tradicionalnih umetnih obrti. V zadnjih letih se je Ribnica »prebudila«: lahko čutimo nov zagon v razvoju in ustvarjalno energijo, ki smo jo prej nekoliko pogrešali. To lahko razberemo tudi iz proračuna: delež investicij zdaj presega slovensko povprečje in dosega za ta kraj rekordne ravni. Kar pa je pomembno in za naše kraje žal še ne samoumevno: pred tem investicijskim pokom so razmislili in začrtali kakovostne strategije.«
Navedeno priznanje je plod pretekega dela številnih delžnikov in predstavlja potrditev, da je občina na pravi poti in deluje v smeri napredka in razvoja.