Gorenjska cesta 3
1310 Ribnica
Prvo nedeljo v septembru se je v Ribnici odvijala največja turistično-etnološka prireditev v Sloveniji, 46. Ribniški semenj. Svoje mesto so zavzele stojnice, ki so ponujaje pestro in raznoliko ponudbo za vse generacije. Na sejmu se je predstavilo 25 domačih izdelovalcev suhe robe in lončenih izdelkov ter 45 drugih rokodelcev iz vse Slovenije. Na 330 stojnicah je bilo na voljo vse, od žlic, metel, zobotrebcev ter lesenih in lončenih posod, do najrazličnejših drugih izdelkov.
Številni rokodelci so prikazovali kako izdelujejo svoje lepe, predvsem pa uporabne izdelke. Kulinarične specialitete so ponujali na znamenitem Fižolovem dnevu v organizaciji Vaškega etnološkega turističnega društva Hrovača, posebne dobrote pa so pripravili tudi lovci, ribiči, gobarji in ostali gostinci.
Uradno odprtje se je pričelo ob 9. uri v središču Ribnice. Zbrane so pozdravili in nagovorili predsednik Turističnega društva Ribnica, Jože Zakrajšek, župan Občine Ribnica, Samo Pogorelc, slavnostni govornik in novi veleposlanik Slovenije v Vatikanu, Franc But in častni gost ter izjemen podjetnik Ivo Boscarol. Sledila je sejemska povorka, na kateri se je predstavilo etnoloških 12 skupin, nato pa živahno sejemsko trgovanje, ki je ob nastopu Pera Lovšina, prikazih izdelovanja suhe robe ter bogati kulinariki trajalo vse do večera. Izjemna energija, izjemno doživetje.
Ob tej priložnosti se zahvaljujemo slavnostnemu govorcu Francu Butu in častnemu gostu Ivu Boscarolu za spodbudne besede in hvala organizatorju dogodka, Turističnemu društvu Ribnica, za izvedbo dogodka. Hvala občankam in občanom za sodelovanje in strpnost pri izvedbi dogodka ter hvala vsem obiskovalkam in obiskovalcem, ker se znova in znova radi vračate v našo Ribnico.
Foto: Matevž Petrovič
O Ribniškem semnju
Znameniti ribniški sejem suhe robe in lončarstva se bo že čez nekaj kratkih let ponašal s pol stoletja dolgo tradicijo prirejanja največjega etnografskega dogajanja v državi. Njegova kulturna vrednost je najprej v predstavitvi veščin rokodelskih mojstrov, domače ali umetnostne obrti. Njim so namenjene lokacije po središčni zgodovinski poti, ki poteka po osrednjem trgu v Grad Ribnica in na grajsko pristavo.
Trg je tudi prizorišče sejemske povorke in uradnega odprtja, ko se vsako prvo nedeljo v septembru na sejmu zbere toliko obiskovalcev, da jih štejemo v tisočih in tisočih. Kadar se zbere toliko ljudi, jim je treba seveda ponuditi še obilo dodatne ponudbe, ki se šibi na več kot 300-tih stojnicah, iz vseh vogalov pa odmevata glasba, prešeren smeh in veselo pomenkovanje. Turistično društvo Ribnica je pobudnik in organizator Ribniškega semnja že vseh 46 let in navdušuje jih, da zanimanje zanj ne pojenja. Še več in bolje: v njihove vrste je prišlo precej mladih članov, ki se čutijo enako zavezane, da to izjemno tradicijo ohranjajo naprej.