Gorenjska cesta 3
1310 Ribnica
S svečano gasilsko parado, prevzemom novega gasilskega vozila s cisterno in podelitvijo priznanj so v Prostovoljnem gasilskem društvu Dolenja vas, minulo soboto slavnostno obeležili 150-letnico delovanja.
Prireditev se je začela s svečano parado in predstavitvijo društev ter nadaljevala z uradnim delom, na katerem so vse zbrane nagovorili predsednik društva Zobec Leon, predsednik Gasilske zveze Ribnica Jože Andolšek, župan Občine Ribnica Samo Pogorelc in predstavnik Gasilke zveze Slovenija, Ljubljana regija 2, Zaletelj Slavko.
Sledila je slovesna predaja ključev novega gasilskega vozila s cisterno, oznake GVC 16/25, ki ima na zalogi 2.500 l vode in lahko deluje kot samostojna enota za gašenje požarov in pomoč pri reševanju naravnih nesreč. Ocenjena vrednost vozila je 235.000 €, od tega je 150.000 € prispevala Občina Ribnica.
Uradni del pa so sklenili s podelitvijo posebnega posrebrenega Priznanja Gasilske zveze Ribnica 2. stopnje, ki ga je za večletno prizadevno delo in pomemben prispevek k organizacijski krepitvi in utrjevanju gasilskih organizacij, društev in zvez, za trud, uspeh in širjenje ideje gasilstva, kakor tudi za uspešno prizadevanje na področju požarnega varstva ter delovanja in reševanja ob naravnih in drugih nesrečah, prejel naš župan Samo Pogorelc.
Spoštovane gasilke in gasilci PGD Dolenja vas,
ob imenitni 150-letnici obstoja vašega društva se zahvaljujemo celotnemu članstvu za vsestransko uspešno delo in vam iskreno čestitamo za častitljiv jubilej.
Na pomoč!
O društvu PGD Dolenja vas:
Za začetek ustanovitve gasilskega društva v Dolenji vasi štejejo leto 1872. Zasluga za ustanovitev enega najstarejših gasilskih društev in najstarejšega vaškega gasilskega društva v Sloveniji gre predvsem Ignaciju Merharju − gostilničarju, Matiji Zbašniku − občinskemu slugi, Jakobu Gnidici − cestarju, Janezu Bojcu − posestniku, Janezu Merharju − kovaču ter verjetno še komu, ki je ostal neznan. Dolenja vas velja tudi za prvi kraj, kjer se je začelo poveljevanje v slovenskem jeziku, ki ga je vpeljal prav Ignacij Merhar. Ravno tako je vpeljal v gasilske vrste pozdrav, s katerim se gasilci še danes pozdravljajo, in sicer: NA POMOČ!
V vseh letih so dolenjevaški gasilci z intervencijami reševali premoženja in življenja tako v domačem kraju kot tudi na območju domače in sosednjih občin pri nesrečah večjih razsežnostih ter se ves čas aktivno izobraževali in udeleževali različnih srečanj in tekmovanj.