Gorenjska cesta 3
1310 Ribnica
Od njegovega prihoda v Ribnico, kjer ni poznal niti ene osebe, pa do danes so se med njim in občani Ribnice spletla številna tesna prijateljstva in se stkale neprecenljive vezi. Tople in izbrane besede v katerih je vseskozi čutiti izjemen odnos do sočloveka in neizmerna modrost ter izjemen čut za lepoto so tiste lastnosti, ki označujejo njegov karakter. Prav izjemen čut za lepoto in spoštovanje kulturne dediščine sta vplivala na to, da je njegovo življenje in delo vseskozi predstavljalo preplet duhovnosti ter ohranjanja kulturne in sakralne dediščine. Zato ni naključje, da je bil arhitekt Plečnik tisti, ki ga je navdihoval in spremljal njegovo življenjsko pot, ki ga je vodila v Ribnico, v cerkev z znamenitimi plečnikovimi zvoniki, ki predstavljajo ponos in okras Ribnici.
Kljub temu, da ni rojen ribničan, zelo dobro pozna zgodovino Ribnice in njeno kulturno dediščino, nekdanje šege in navade. Njegova želja je, da se objavijo neprecenljivi zapisi vsakdanjega dogajanja, ki so nastali v letih 1891 do 1917 in so zabeleženi v Kroniki župnije Ribnica. Ob njegovih prizadevanjih in skrbnem urejanju zbranih zapisov, bo tudi ta del kmalu ugledal luč sveta. Njegovo ljubezen do pisanja in preučevanja zgodovine je moč začutiti tudi ob branju članka Kronika župnije Ribnica, ki ga je napisal in objavil leta 2018. V strokovnem članku, je zaslediti vso predanost in talentiranost gospoda Berčana za pisanje literarnih del. Svojo ljubezen do pisanja udejstvuje v številnih člankih in prispevkih, kot član muzejskega društva Ribnica, je pripravil tudi avtorski prispevek za publikacijo Muzeja Ribnica z naslovom Konec je velike vojne – nikoli več? Organiziral je tudi več javnih predavanj na temo arhitekta Jožeta Plečnika in vodil več ekskurzij. Svoje znanje in vedenje o Plečniku in njegovi zapuščini ter o vseh neprecenljivih likovnih in kiparskih delih, ki so shranjeni v cerkvah po ribniškem, nesebično deli med ljudi.
Poleg pisanja, preučevanja zgodovine in skrbi za dušno pastirstvo, je mag. Berčan v svojem službovanju v Ribnici zastavil tudi ambiciozne gospodarske cilje. Ob župnjišču, ki je postalo premajhno za vse aktivnosti, je zasnoval in postavil sodoben objekt imenovan Pastoralni center. Ta predstavlja prostor za izvajanje različnih aktivnosti, verskih obredov, druženja, vzgojo mladostnikov, izvajanje predavanj in prostor za društveno dejavnost.
Čeprav vpetost v številne projekte in izvajanje mnogih aktivnosti pomenita pomanjkanje časa, tega ni nikoli zmanjkalo za sočloveka in za pomoč drugim. Tako mag. Berčan aktivno deluje tudi v okviru župnijske Karitas in misijonov ter aktivno vzpodbuja medgeneracijsko sodelovanje. Plod tega je bilo tudi v letu 2008 ustanovljeno društvo za kakovostno starost Ribnica. Vse to kaže na izjemno veličino in veliko predanost ter plemenito srce gospoda Berčana, ki mu za njegovo dolgoletno delo in njegov prispevek k promociji in ugledu Ribnice Občina Ribnica podeljuje naziv Častni občan Občine Ribnica za leto 2021.
Foto: Anton Berčan, osebni arhiv
Urbanova nagrada se podeli posameznikom za življenjsko delo, delovnim skupinam, podjetjem in drugim organizacijam in skupnostim za izjemne uspehe na posameznih področjih gospodarskega življenja in dela, ki prispevajo k razvoju in ugledu Občine Ribnica.
Urbanovo nagrado za leto 2021 se podeli Vladimirju Oražmu.
Vladimir Oražem se je po končani gradbeni srednji šoli leta 1978 zaposlil v gradbenem podjetju Zidar Kočevje, kjer je sprva delal kot vodja gradbišča, po opravljenem strokovnem izpitu pa kot odgovorni vodja del. Kasneje je prestopil v domače podjetje in nadaljeval družinsko tradicijo izdelovanja lesenih konstrukcij, ki jo je od leta 1987 nadgradil in razvil v uspešno podjetje. S to dejavnostjo sta se ukvarjala že njegov oče in ded, Vladimir pa jo je uspešno prenesel že na naslednjo generacijo. Vsa leta je prisegal na delovno silo iz domačega okolja, saj je zelo pripaden kraju, v katerem deluje in meni, da je zaposlovanje domačinov razlog za kvalitetno opravljeno delo. Z marljivim in poštenim delom je ustvaril podjetje, ki je poznano v celotni državi. Z uspešnim delom pri katerem se ohranja tradicija in vpetost v domače okolje je pustil poseben pečat v našem okolju in med ljudmi, ki jim je ljubezen do lesa in lesnih izdelkov položena že v zibelko.
Vladimir Oražem je v svojem poklicnem udejstvovanju vseskozi uspešno združeval tehnološki napredek podjetja, hkrati pa stremel k ohranjanju kulturne dediščine, zato mu Občina Ribnica za izjemne uspehe na področju gospodarskega življenja in dela, ki prispeva tudi k razvoju in ugledu Občine Ribnica podeljuje Urbanovo nagrado.
Foto: Vladimir Oražem, osebni arhiv
Gallusovo priznanje se podeli posameznikom, skupini posameznikov, organizaciji in skupnosti za dolgoletno uspešno in ustvarjalno delo ter vidne dosežke trajnejšega pomena s področja kulturnih in drugih družbenih dejavnosti v občini in širšem družbenem prostoru.
Gallusovo priznanje za leto 2021 se podeli ŠTD Lončarju.
Športno in turistično društvo Lončar je bilo uradno ustanovljeno 16. marca leta 1990. Na ustanovnem občnem zboru se je zbralo 45 somišljenikov iz celotne KS Dolenja vas. Slednji so imeli predvsem željo mladim omogočiti športno udejstvovanje. Idejni vodja ustanovitve in kasnejši prvi predsednik društva, ki je svojo funkcijo opravljal kar 18 let, je bil Toni Prus. Vodilo delovanja društva v prvih letih od ustanovitve naprej je bilo izgradnja športnega parka Dolenja vas, upravljanje in obnova dvorane DC-16 in povezovanje družbe. Društvo je tako že v prvih letih delovanja uspelo urediti vso potrebno dokumentacijo za preoblikovanje občinskega vrta v športni park, asfaltirati in ustrezno urediti celotno površino za občinsko stavbo in gasilnim domom na kateri je sedaj igrišče, postaviti tribune ob igrišču in koše za igranje košarke, organizirati številne plese za pokrivanje stroškov izgradnje igrišča v letih 1992 – 1994, organizirati in izpeljati uradno otvoritev igrišča oz. športnega parka v Dolenji vasi, v čast katere so priredili dogodek: »50 ur igranja nogometa« (avgust 1994).
Z ekipo kadetov – mladincev je društvo pod vodstvom Srečka Vrbinca tudi nekaj let tekmovalo v državni košarkarski ligi. Z leti delovanja so prihajale nove generacije in s tem tudi nove ideje in načrti. Poleg izgradnje igrišča, ki je bilo prvo te vrste v občini Ribnica in edino zgrajeno s strani društva, so društvu širšo prepoznavnost prinesli izpeljani številni dogodki, med katerimi lahko naštejemo le nekaj najbolj odmevnih: 19. »Tekov po Lončariji«, 29. »prvomajskih« turnirjev malega nogometa, 8 »Pohodov na Bele stene« in 8 »Tekaških lig«. Poleg navedenih je društvo izvajalo tudi številne kulturno – etnološke dogodke kot so »Prižig luč« z obiskom Miklavža v Dolenji vasi in bilo udeleženo pri številnih prostovoljnih dejavnostih. Po tridesetih letih trdega dela in odrekanja številnih generacij, je začetna ideja ustvariti društvo za športno udejstvovanje mladih prerasla svoje okvirje. Društvo je z delovanjem in izvedbo številnih družabnih dogodkov v svojem okolju pustilo globok pečat in družabnega življenja v KS Dolenja vas ter občini Ribnica si brez njih pravzaprav ne moremo več predstavljati. ŠTD Lončar Občina Ribnica za dolgoletno uspešno delo ter vidne dosežke trajnejšega pomena s področja športnih in drugih družbenih dejavnosti v letu 2021 podeli Gallusovo priznanje.
Foto, ŠTD LONČAR, osebni arhiv
Gallusovo priznanje za leto 2021 se podeli PGD Rakitnica
Začetki delovanja PGD Rakitnica segajo v leto 1919, ko je Ignacij Merhar v Grčaricah in Rakitnici ustanovil gasilski pododdelek, ki je deloval pod okriljem dolenjevaškega društva. Leta 1923 je PGD Rakitnica postalo samostojno društvo, prvi predsednik pa je postal Jože Mihelič. Že leto pred tem so člani društva s podporo vaščanov postavili gasilni dom. Pohvalo »….o zavedni vasi, ki sama brez vsake podpore zgradi tako lepo stavbo,« je 23.8.1922 zapisal časopis Domoljub. Društvo je v času svojega delovanja doživljajo vzpone in padce, za nekaj časa celo prenehalo z delovanjem, dokler ga ni leta 1983 osvežila nova generacija. Društvo je doživelo popolno prenovo, z izdatno pomočjo vaščanov so zgradili nov gasilski dom ter kupili novo vozilo, brizgalno in dobršen del opreme, ki jo še danes uporabljajo.
Danes ima društvo preko 100 članov – z zelo udarno desetino. Veliko upanja je usmerjenega na mladino, saj deluje mladinska vrsta, ustanovili so tudi žensko desetino. Prostovoljno gasilsko društvo Rakitnica je v letu 2019 obeležilo 100 letnico delovanja. Ob tem visokem jubileju so razvili nov društven prapor, ki ga krasi 72 zlatih žebljičkov in 23 spominskih trakov. Prapor so v celoti financirali vaščani, gasilci ter podjetja iz vasi in bližnje okolice. Svečana proslava z veselico je potekala v mesecu avgustu in je bila rekordna po obisku in prodanem številu srečk. V letošnjem letu je bil pod okriljem društva izdan zbornik o Rakitnici, v katerem je med drugim podrobno predstavljena gasilska dejavnost v celotnem obdobju obstoja PGD Rakitnica, ki deluje tudi na področju vasi Blate in zaselka Kot pri Rakitnici.
Prostovoljno gasilsko društvo Rakitnica poleg opravljanja osnovne gasilske dejavnosti skrbi tudi za povezovanje vaščanov na raznih področjih. Poleg doma so zgradili športno igrišče, pa balinišče, ob 100 letnici so asfaltirali veliko parkirišče, itd. Organizirajo različne aktivnosti, za celotno vas so nabavili gasilnike in organizirajo prikaze uporabe, predstavili delovanje in uporabo defibrilatorja, v prostorih gasilskega doma izvajajo dogodke kot so predavanja o uporabi defibrilatorja, predavanja o delu z motorno žago, obrezovanje drevja, Božičkovo obdarovanje, telovadbo, igranje namiznega tenisa, pikada, in drugih družabnih iger. PGD Rakitnica je društvo, ki ima bogato zgodovino ter pogum za doseganje ambicioznih ciljev v prihodnosti, zato mu za dolgoletno uspešno delo Občina Ribnica podeli Gallusovo priznanje.
Foto, PGD Rakitnica, osebni arhiv
Priznanje Občine Ribnica se podeli zaslužnim posameznikom, podjetjem, zavodom ter organizacijam in društvom ter drugim organizacijam in skupnostim za enkratne – izjemne dosežke in kot vzpodbudo za nadaljnje strokovno delo in aktivnosti na posameznih področjih življenja in dela.
Priznanje Občine Ribnica za leto 2021 se podeli Skupini »Radio Mlajku«.
Radio Mlajku je neobičajna impro igralska zasedba, ki na satiričen način prikazuje aktualno dogajanje. Danes, ko je razvoj komunikacijske tehnologije še vedno v pospešenem razvoju, si težko zamislimo dan brez svežih svetovnih novic, mobilnega telefona in dobre radijske frekvence. V času, ko je iz kuhinj še dišalo po svežemu domačemu mleku in ko je novi dan še naznanjal hišni petelin, pa so se novice širile na drugačen način. Vedno sveže novice, resnične ali ne, je bilo mogoče dobiti pri zbiralnicah mleka oziroma na tako imenovani frekvenci Radia Mlajku. V spomin na te »preproste« čase je pred 18 leti družba mladih iz Hrovače ustanovila impro igralsko zasedbo Radio Mlajku, ki vsakodnevne aktualne dogodke pobarva s kančkom dramatičnega in akcijskega momenta ter nepogrešljivega humorja. Za razliko od aktualnega medijskega poročanja je cilj tega radia predvsem skrb za dobro počutje, smeh in sprostitev vseh, ki ta »radio« poslušajo. Iz frekvenc Radia Mlajku se oglašajo štiri gostobesedne ženičke in eden manj zgovoren, a zato nič manj moder gospod. Pod rutami in klobukom se skrivajo Hrovačani: Anja Bolha, Nina Demšar, Gregor Prelesnik, Katja Prelesnik in Maruša Prelesnik Zdešar, ki so svoj pečat v Ribnici kot Gledališka skupina VETD Hrovača pustili tudi v številnih gledaliških predstavah. Za neprekinjeno delovanje na področju gledališča so prejeli tudi bronaste jubilejne Linhartove značke.
Zasedba Radio Mlajku je nepogrešljiva stalnica lokalnega in drugega kulturnega dogajanja. Za njimi je več kot 300 nastopov, med katerimi so tudi: obisk nekdanjega predsednika Janeza Drnovška, poroka podjetnika Joca Pečečnika, obisk ameriškega kongresnika Oberstarja in številni drugi nastopi tako v domači Ribnici kot drugod po Sloveniji. Vedno aktualno, žgečkljivo, vendar nikoli žaljivo Radio Mlajku je že dvakrat, z več kot 1500 gledalci, do zadnjega kotička napolnilo tudi Ribniški športni center in ponudilo večer brez dlake na jeziku. V svoji polnoletnosti igralci ugotavljajo, da govorijo jezik, ki ga razume cel svet in da vse večjo željo po njihovih nastopih izkazujejo vsi, ki cenijo pravi humor, ki veje iz ust šegavih Ribničanov. Da tradicija inteligentnega, pristnega ribniškega humorja živi in bo še živela, pa priča otroški Radio Mlajku, ki prav tako zabeljeno in odkritosrčno, a vedno pravično, poroča o vročih temah. Scenariji za obe zasedbi nastajajo pod vedno budnim in satiričnim peresom in očesom Katje Prelesnik. Člani Radia Mlajku s svojimi predstavami in svojim delom vedno znova oživljajo glas šegavega ribničana in ponašajo ime Ribnice tudi izven meja občine. Za dolgoletno delo in vzpodbudo za nadaljnje delovanje zato Občina Ribnica članom skupine podeljuje Priznanje Občine Ribnica.
Foto, Radiu Mlajku, osebni arhiv
Priznanje Občine Ribnica za leto 2021 se podeli Milanu Ćiroviću.
Milan Ćirović je kot 19-letni fant leta 1966 prišel v Ribnico, da bi po končani gimnaziji študiral v Sloveniji, ki je v takratni Jugoslaviji veljala za moderno, napredno republiko, nosilko sodobnih umetniških smeri. Ker ga je že od mladih let navduševala likovna umetnost, je na Pedagoški akademiji v Ljubljani študiral likovni in tehnični pouk, ki ga uradno ni zaključil. Izobrazba sicer pomeni pomemben pečat v umetniškem snovanju, a odločilen je naravni dar – talent, ki ga je Milan v slikanju izpopolnjeval vse življenje in se izražal v različnih likovnih tehnikah. Sodeloval je na številnih slikarskih kolonijah in razstavah. Znamenitosti Ribnica, kot so grad, cerkev, trg, šolske stavbe in pokrajina ribniške doline – gozdovi, polja, kmečke hiše, so bili priljubljeni motiv slik, ki krasijo stene mnogih ribniških ustanov in domov. Vsaka slika nagovarja, slikarska izpovednost pa iz realnosti sega v nadrealnost in kliče k razmišljanju. RIBNIŠKA LESENA ŽLICA, KUHALNICA, je postala nadrealistični simbol v mnogih delih. Pogumno, celo predrzno, je žlico postavil v vazo, ob smreko, ob erotični ženski akt, v pokrajino, in tako stopnjeval idejno zamisel.
Narava, kultura in zgodovina Ribnice so mu bili vzpodbuda in navdih v ustvarjanju. Nenavadno dobro se je povezal z Ribničani in mnoge krajane je portretiral. Ustrezal mu je karakter šegavih domačinov. Ob 900-letnici Ribnice je pripravil razstavo RIBNIŠKI OBRAZI. V Pelčevi hiši, kamor se je priženil in ustvaril družino, se je čisto od blizu srečal z ornamentiko suhorobarskih izdelkov, ribniških spominkov, in se aktivno vključil v OŽIGANJE okraskov na lesene krožnike, šatulje in sodčke. Najbolj se mu je priljubila VITRA in njeno umetelno prepletanje iz tradicije ribniškega rešeta. Z mnogimi izdelovalci suhe robe je spletel prijetne stike, saj je bil nekaj let zaposlen v trgovini Turističnega društva. Aktivno je sodeloval na vseh ribniških sejmih in je skoraj trideset let oblikoval velike stenske plakate. Leta 1977 je začel učiti na Osnovni šoli dr. Franceta Prešerna Ribnica, kjer je ostal do upokojitve leta 2009. Delo z mladimi je bil dodaten izziv. Rad je bil UČITELJ. Ni učil samo likovnega in tehničnega pouka, ampak splošno kulturo, in to ne samo s poučevanjem, pač pa s svojo držo, stališči in navadami. Zavedal se je, da mora vsak otrok spoznati domačo kulturno dediščino, ki tako postane izvir za nov način doživljanja. Izdelovali, risali in ožigali so vitro in druge ribniške motive pri rednem pouku in v suhorobarskem krožku, in tako je skrbel za prenos ribniške tradicije novim rodovom. Razumel je, da vsakemu človeku umetnost ni blizu, a je učence skušal pridobiti in jim pomagati pri spoznavanju osnov estetike, ki ima pomembno vlogo v življenju vsakega posameznika.
Leta 2019 je dobil priložnost in čast, da je bil ČLAN SVETA ROKODELSKEGA CENTRA RIBNICA. Žal sta mu bolezen in smrt preprečila aktivno delovanje. Med Ribničani je Milan Ćirović poznan in priznan. Nikomur ni odrekel pomoči, če se je lahko izrazil s svojim talentom, znanjem in delavnostjo. Vedel je, da te talent obvezuje, da ga razvijaš, da z njim bogatiš svojo okolico, družbo, da z njim osrečuješ ljudi in širiš njihovo obzorje. Oblikoval je razna priznanja in plakete na katerih je uporabljal ribniške motive in simbole. Na obnovljenem gasilskem domu v Bukovici visi slika sv. Florjana, njegovo zadnje darilo in spomin krajanom vasice, kjer je umetnik preživljal zadnja leta svojega življenja. Bil je pripovedovalec zgodb s čopičem in svinčnikom, človek – velikan in hkrati skromna duša zato mu Občina Ribnica v njegovo čast in poklon njegovemu ustvarjanju in udejstvovanju ter v počastitev njegovemu spominu podeljuje posthumno Priznanje Občine Ribnica.
Foto, Milan Ćirović, osebni arhiv
Priznanje župana Občine Ribnica se lahko brez javnega razpisa podeli za izkazano izredno požrtvovalnost, hrabrost in človekoljubnost, ob praznovanju jubilejev ali ob enkratnem dosežku na kulturnem, športnem, gospodarskem ali znanstvenem področju posameznim občanom, organizacijam in društvom takoj, ko je to mogoče.
Županovo priznanje za leto 2021 se podeli Tini Pelc.
Tina Pelc pod okriljem Športnega društva Sibor že več let dosega zavidljive rezultate v ju-jitsu. Največje uspehe dosega v duo mešani in v zadnjih letih v ženskem paru, z odličnimi rezultati pa si je pridobila tudi mladinski, perspektivni in mednarodni razred pri OKS in mesto v ju-jitsu reprezentanci. Največji uspehi Tine Pelc so tretje mesto na Svetovnem prvenstvu v Atenah leta 2015, tretje mesto na Evropskem prvenstvu v Nemčiji 2016 in osvojitev naslova svetovnih kadetskih prvakov na Svetovnem prvenstvu v Atenah v kategoriji duo sistem kadeti mešani pari leta 2017. Zagotovo njen največji dosežek pa je letošnja osvojitev naslova Evropske prvakinje med članicami v duo ženskih parih, ki je potekalo v Nemčiji. Tina Pelc je športnica, ki s svojim neutrudnim in neomajnim delom na področju športa dosega izjemne dosežke zato ji župan Občine Ribnica podeljuje Županovo priznanje.
Foto, Tina Pelc, osebni arhiv
Županovo priznanje za leto 2021 se podeli Tajdi Kljun.
Tajda Kljun je prostovoljna gasilka v Prostovoljnem gasilskem društvu Dolenji Lazi. Že vrsto let izobražuje in usposablja gasilsko mladino. Otroke, ki prebivajo na tem območju, najprej motivira za gasilstvo, nato pa jih animira in izobražuje skozi vse leto. Pri svojem delu, ki zahteva veliko truda, potrpljenja in tudi časa je Tajda Kljun vedno potrpežljiva, neutrudna in brezpogojno predana svojemu poslanstvu. Temu primerni so tudi rezultati, ki jih gasilska mladina dosega na različnih tekmovanjih. V letošnjem letu je s svojimi varovanci dosegla poseben dosežek, ko so pionirke pod njenim mentorstvom na državnem tekmovanju v Celju dosegle 2. mesto in tako postale državne podprvakinje. Tajda Kljun je gasilka v pravem pomenu besede, ki s svojo brezpogojno predanostjo in srčnostjo ter neutrudnim delom skrbi za vzgojo in izobraževanje gasilske mladine, zato ji župan Občine Ribnica podeljuje Županovo priznanje.
Foto, Tajda Kljun, osebni arhiv
Županovo priznanje za leto 2021 se podeli Boštjanu Schönliebu.
Boštjan Schönlieb, izjemen rekreativni športnik, ki se je zadnji vikend v septembru udeležil ekstremne vzdržljivostne preizkušnje Spartathlon 2021. Od Aten do Šparte, po poteh antičnega tekača Fedipija, je pretekel 246 kilometrov v 35 urah. S tem se je uvrstil med 16 Slovencev, ki so to ultra preizkušnjo uspeli preteči. Poznamo ga kot kolesarja, tekača in predsednika društva Klub ponosnih posameznikov. Je tudi duhovni vodja tradicionalnega Ribn´ca traila. Šport, natančneje tek je njegovo življenje. S svojim načinom življenja uspešno povezuje ljudi in predvsem je zaljubljen v naravo in domači kraj. Zato tudi ni naključje, da ga večkrat srečamo na poti proti Zadolju ali proti Sv. Ani. Pozna vse poti in stezice naše doline. Ravno na teh poteh se je začela porajati ideja, ki se je s pretečenimi kilometri počasi preoblikovala v željo in nazadnje v cilj. Preteči Spartathlon – največji izziv vsakega ultramaratonca.
A pot od želje do cilja ni bila lahka.Pred dvema letoma je svoj načrt poizkusil uresničiti, vendar so ga izdale noge, nekje na dobri polovici poti. A Boštjan ni človek, ki bi obupal. Ravno nasprotno. Z izkušnjo neuspeha, se je lotil nabiranja kilometrov in z vsakim dnem je raslo prepričanje, da bo izzivu tokrat kos. In letos mu je uspelo! Vzdržal je do zadnjega metra, brez poškodb. V istih copatih je za seboj pustil vseh 75 kontrolnih točk in ponosno pritekel skozi ciljno črto. Boštjan Schönlieb športnik, ki je s svojim neutrudnim in neomajnim delom na področju športa dosegel izjemen rezultat, zato mu župan Občine Ribnica podeljuje Županovo priznanje.
Foto, Boštjan Schönlieb, osebni arhiv
Vsem prejemnikom nagrad in priznanj Občine Ribnica za leto 2021 iskreno čestitamo.