Gorenjska cesta 3
1310 Ribnica
Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je danes zavrnilo pritožbo dveh romskih družin zaradi nezagotavljanja dostopa do pitne vode v romskih naseljih, saj ni ugotovilo kršitve posameznih členov evropske konvencije o človekovih pravicah. Obravnavalo je pritožbi 14-članske romske družine iz Dobruške vasi v Občini Škocjan ter dveh Romov, očeta in sina, iz Goriče vasi pri Ribnici.
Dve romski družini sta v pritožbi zatrjevali kršitve prepovedi mučenja, nečloveškega ali ponižujočega ravnanja ali kaznovanja iz 3. člena konvencije, kršitve pravice do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja iz 8. člena ter kršitve prepovedi diskriminacije iz 14. člena konvencije. V nelegalnih romskih naselij namreč nimata dostopa do osnovnih javnih storitev, kot so pitna voda in sanitarije.
V današnji sodbi je sodišče odločilo, da država ni kršila 8. člena konvencije, 14. člena v povezavi z 8. členom in ne 3. člena v povezavi s 14. členom konvencije.
Sodniki so ocenili, da so bili ukrepi Slovenije za zagotovitev pitne vode v dveh romskih naseljih zadostni. Pri teh ukrepih je država tudi upoštevala dejstvo, da so Romi deprivilegirana oziroma ranljiva skupina prebivalstva in poleg tega bi pritožniki s socialnimi transferji, ki jih prejemajo od države, lahko sami pripomogli k urejanju dostopa do pitne vode, so še ocenili.
Razsodbo pa je pozdravil ribniški župan Samo Pogorelc, ki pravi, »odločitev sodišča je edino logična, saj gre v Goriči vasi za nelegalno romsko naselje na deloma privatnih kmetijskih zemljiščih, torej niso namenjena za bivanje in niso upravičena do komunalnega opremljanja. Zavedamo se, da so Romi del naše lokalne skupnosti, zato bo v prihodnje potrebno storiti korak naprej in celostno urediti njihov položaj, vendar zgolj in ob sodelovanju z državo in seveda romsko skupnostjo. Potrebno bo urediti in zajeziti naselja, otroke vključiti v vzgojno izobraževalne ustanove, starejše pa aktivirati v delovni proces. Občina Ribnica se je letos javila na razpis Zavoda RS za zaposlovanje, ker bi želeli zaposliti Roma, vendar je žal načelo države tako, da imajo nezaposleni več pravic, zato bo potrebno tudi na državni ravni sprejeti določene ukrepe, da se bo tudi Romom izplačalo delati in da ne bodo imeli zgolj pravice, ampak tudi dolžnosti, tako kot jih imamo vsi državljani RS.«
Foto: Izjava župana Sama Pogorelca za Rtv Slovenija