Gorenjska cesta 3
1310 Ribnica
Ribnica, 24.5.2013
V Občini Ribnica so končali projekt nadgradnje čistilne naprave
Slavnostna otvoritev čistilne naprave je potekala na lokaciji Hrovača, kjer so si vsi udeleženci lahko v živo ogledali delovanje in rezultate. Projekt so v Ribnici končali pred predvidenim terminom.
Župan občine Ribnica Jože Levstek, predstavnik Ministrstva za kmetijstvo in okolje dr. Boštjan Petelinc in direktor Komunalnega podjetja Ribnica Bojan Trdan so slavnostno otvorili čistilno napravo, ki jo je v rekordnem roku izvedla družba Hidroiženiring s partnerjem Obnova Kočevje. Investicija je del skupine projektov Ohranimo Krko čisto, ki jih izvajajo v sklopu druge faze odvajanja in čiščenja odpadne vode v porečju reke Krke občine Kočevje, Ribnica in Šentjernej. Nadgradnja čistilne naprave je bil prvi projekt občine Ribnica, ki je sofinanciran iz Kohezijskega sklada za razvoj, njegova investicijska vrednost pa znaša 2,3 milijona evrov in Ribnica je prva od treh občin, ki je projekt že zaključila.
Na novinarski konferenci sta župan Občine Ribnica Jože Levstek in direktor Komunalnega podjetja Ribnica, Bojan Trdan spregovorila o poteku projekta in njegovemu pomenu za Ribnico in širšo regijo. Z zaključkom gradbenih del je Občina Ribnica predala čistilno napravo v upravljanje javnemu komunalnemu podjetju Komunala Ribnica d.o.o.
»S širitvijo smo zadostili potrebam samega mesta Ribnica, hkrati pa je omogočeno, da se omogoči čiščenje odpadnih voda iz septičnih jam in malih čistilnih naprav, katerih izgradnjo Občina Ribnica tudi sofinancira. Nova čistilna naprava zagotavlja čiščenje odpadnih voda v okviru predpisanih normativov in s tem bomo zagotavljali čistejšo reko Bistrico in posredno tudi podtalnico.Vsepovsod se poudarja skrb za naše okolje v katerem živimo, oziroma ga imamo v najemu od naših zanamcev, zato je prav, da se maksimalno trudimo ohraniti, ali še bolje, izboljšati kvaliteto čiščenja odpadnih voda. Seveda pa tako velike investicije Porečje Krke II. faza, ne bi uspeli realizirati brez sredstev Evropskega kohezijskega sklada, iz katerega smo prejeli 85% upravičenih stroškov, ostalo pa so sredstva Republike Slovenije in Občine Ribnica. « je ob slavnostni otvoritvi poudaril župan Občine Ribnica, Jože Levstek.
Obstoječa čistilna naprava v Občini Ribnica je bila preobremenjena, saj so njene zmogljivosti znašale 4.000 PE, na njo pa je po podatkih pred začetkom projekta bilo priključenih že 5.247 PE. Učinek čiščenja ni bil več zadovoljiv zaradi zastarelih in premalo zmogljivih Biodiskov. S predvideno investicijo je obstoječa čistilna naprava nadgrajena na novo biološko stopnjo čiščenja z mikroorganizmi in z izgradnjo strojnice. Zmogljivost čiščenja se je s tem povečala na 6.500 PE, nanjo se bo v prihodnosti lahko na novo priključilo še 1.090 prebivalcev. Tako je za leto 2014 ocenjena količina odpadnih voda, ki bo stekla skozi novo čistilno napravo 349.255 m3, od tega 18 odstotkov prihaja s strani novo priključenih prebivalcev.
» Nadgradnja čistilne naprave Ribnica je sestavljena iz obnove zadrževalnega bazena za padavinske vode, dograditve grobih grabelj pred zadrževalni bazen, izgradnje nove biološke stopnje čiščenja odpadnih voda tipa SBR – sekvenčni biološki reaktor s kapaciteto 6500PE, izgradnje strojnice z laboratorijem ter enote za obarjanje in izločanje fosforja. Hkrati pa se je dobavila tudi sledeča strojna oprema: Tovorni avto MAN za prevoz zabojnikov, za praznjenje greznic traktor Same Explorer in komunalna cisterna Creina, za vzdrževanje kanalizacijskega omrežja rovokopač New Holand, ter osebno vozilo Suzuki za nadzor kanalizacijskega omrežja » je v svoji predstavitvi še dodal direktor JKP Komunala Ribnica, Bojan Trdan.
Slavnostno otvoritev je zaokrožil obisk predstavnika Ministrstva za kmetijstvo in okolje dr. Boštjana Petelinca, ki je pozdravil ta pomemben okoljski projekt v dolenjski regiji, ki bo s končanjem čistilnih naprav še v Šentjerneju in Kočevju zagotovo bistveno pripomogel k čistejši Krki in bolj zdravi prihodnosti nas in zanamcev. Trak so prerezali vsi trije govorci.
Naj spomnimo, da je Investicijska vrednost skupine projektov Ohranimo Krko čisto znašala skupaj z investicijama občin Kočevje in Šentjernej 11,4 milijona evrov. Projekti so del Operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture za obdobje 2007-2013 (OP ROPI) in so sofinancirani iz sredstev Kohezijskega sklada v višini 6,5 milijona evrov. Vrednost projekta nadgradnje čistilne naprave v Ribnici je znašala 2,3 milijona evrov. Od tega je bilo 58,8 odstotkov sredstev namenjenih iz Kohezijskega sklada; 10,4 odstotkov iz državnega proračuna Republike Slovenije ter 30,9 odstotkov iz lastnih sredstev Občine Ribnica. Občina Ribnica je sredstva namenila iz okoljskih dajatev za obremenjevanje vod. Projekt izgradnje čistilne naprave je prvi projekt občine Ribnice, ki ga je sofinanciral Evropski Kohezijski sklad. Predvidena doba vračanja investicijskih stroškov, v čiščenju odpadne vode, gledano z vidika projekta samega je 21 let, z upoštevanjem družbenih koristi pa 16 let.
Slikovno gradivo z novinarske konference je dostopno na spletnem naslovu:
http://press.imeldaogilvy.si/obcinaribnica/.