Občina Ribnica je s sklicem novinarske konference v novembru odgovorila na pojav napačnih in zavajajočih trditev dela javnosti, ki odgovornost za zvišanje cen oskrbe s toplotno energijo iz sistema daljinskega ogrevanja na lesno biomaso (DOLB) v Ribnici pripisuje Občini. To ne ustreza dejstvom, saj so lokalne skupnosti z uveljavitvijo novega Energetskega zakona (EZ-1) v letu 2014 izgubile pravico do izdaje soglasja k cenam toplotne oskrbe, ki jo sedaj na predlog distributerja potrdi Agencija za energijo.
S 1. julijem 2016 je Agencija za energijo na osnovi zahteve distributerja z lastno proizvodnjo toplote, družbe Petrol, Slovenska energetska družba d. d., izdala v skladu s prvim odstavkom 302. člena Energetskega zakona (EZ-1) in Zakona o splošnem upravnem postopku soglasje k izhodiščni ceni toplote za distribucijski sistem daljinskega ogrevanja na lesno biomaso (DOLB) v Ribnici. V njem je Agencija ugodila distributerju v želji po dvigu cen za toploto, ki tako znaša v povprečju največ 92,61469 EUR/MWh brez DDV, kar vpliva na vseh 80 javnih in zasebnih odjemnih mest v Ribnici.
Občina Ribnica izpostavlja, da ne pozna podrobnosti ali okoliščin, ki upravičujejo tovrstno spremembo prodajane toplotne energije, ker ni bila pozvana ali vključena v proces določanja višine cen.
Občina Ribnica je v letu 2009 sprejela Odlok o načinu izvajanja lokalne gospodarske javne službe oskrbe s toplotno energijo na območju občine Ribnica. Na podlagi tega odloka je objavila javni razpis za podelitev koncesije za izvajanje lokalne gospodarske javne službe oskrbe s toplotno energijo in dejavnost proizvodnje toplote na lesno biomaso ali druge obnovljive vire za daljinsko ogrevanje v mestu Ribnica. Kot edini ponudnik, ki je pravočasno oddal vlogo, je bil leta 2010 izbran konzorcij podjetij Petrol, Slovenska energetska družba, d.d., Ljubljana s partnerjema: EKOEN d.o.o., Luče in PETROL energetika d.o.o., Ravne na Koroškem. Med pogoji je bilo tudi določeno, da se povprečna cena toplote v višini 83,4924EUR/MWh naslednje 2 leti ne spreminja.
Regulacija cene toplote se izvaja namreč na podlagi metodologije za oblikovanje cene toplote za daljinsko ogrevanje, ki jo s splošnim aktom predpiše Agencija. Metodologija določa način oblikovanja izhodiščne cene kot najvišje povprečne cene, na podlagi katere distributer in regulirani proizvajalec toplote v skladu z merili in mehanizmom iz metodologije oblikujeta cene toplote za daljinsko ogrevanje. O sprejetju spremembe cen je bila Občina Ribnica obveščena naknadno z dopisom Agencije za energijo.
Energetski zakon (EZ-1), sprejet leta 2014, z razliko od prej veljavnega, ukinja pravico lokalne skupnosti oziroma pristojnega organ do izdaje soglasja na tarifni sistem za toploto na distribucijskem omrežju. Zakonik, ki obsega kar 557 členov, dovoljuje občinam le podajo mnenja.