Na Občino Ribnica je bila naslovljena pritožba zaradi preletavanja letala slovenske vojske nad Sušjem. Za pojasnilo smo zaprosili Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije.
Spoštovani,
152. letalska eskadrilja Slovenske vojske je skladno z načrtom usposabljanja od torka, 16. do petka, 19. maja z letali Pilatus PC-9 M Hudournik na osrednjem vadišču Slovenske vojske pri Postojni in na območju Občine Ribnica podpirala usposabljanje usmerjevalcev združenega ognja. Ribniško območje se nahaja v tako imenovani 2. coni zračnega prostora Republike Slovenije, ki je namenjena za letenje in usposabljanje vojaških pilotov. Cona usposabljanja je predpisana z Zbornikom letalskih informacij Republike Slovenije in določena s strani Kontrole zračnega prometa Republike Slovenije.
Usposabljanje usmerjevalcev združenega ognja je od torka do petka potekalo v času od 10. do 14. ure s preleti letal nad 300 m, ki je na tej višini prisotno do ene minute, nato se letalo umakne v cono čakanja na višino 1000 m. Usposabljanje je na ribniškem območju potekalo samo v petek, 19. maja, od 10. in 13. ure s preleti letal nad 1000 m. Med izvajanjem aktivnosti se piloti v največji možni meri izogibajo letenju nad večjimi naselji.
Letalski zakoni, ki opredeljujejo višine letenja so: Zakon o letalstvu, Pravilnik o letenju vojaških zrakoplovov ter Operativni priročnik letalskih enot Slovenske vojske. V teh pravilnikih je predpisana minimalna višina usposabljanja za vojaška letala in sicer od 70 metrov pa do nad 8000m.
V vseh vrstah usposabljanja so letala SV nenehno pod dvojno kontrolo in sicer civilne kontrole zračnega prometa ter vojaškega nadzora letalskega prometa. Poleg tega so letala opremljena s sistemi kateri stalno snemajo višino, smer in hitrost poleta. Vsaka morebitna kršitev teh parametrov bi za pilota bila izredno neprijetna in rigorozna.
V času usposabljanja so vojaki na terenu vzpostavili pristen stik z lokalnim prebivalstvo, katerim so na željo tudi predstavili potek usposabljanja.
Hvala za razumevanje in lep pozdrav,
Jani Krošl