Gorenjska cesta 3
1310 Ribnica
Občina Ribnica je leto 2025 posvetila ribniškim gasilcem, ki praznujejo 70. obletnico ustanovitve samostojne GZ Ribnica in 140 let delovanja PGD Ribnica.
Ob teh dveh častitljivih jubilejih se spominjamo njihove predanosti, solidarnosti in neomajne pripravljenosti pomagati v najtežjih trenutkih. Za spominsko leto je bil oblikovan tudi priložnostni logotip, s katerim bomo promovirali Spominsko leto Občine Ribnica 2025.
4. maj 2025 ob 10. uri - Florjanova maša in prevzem praporja PGD Ribnica, Župnijska cerkev sv. Štefana, Ribnica
29. maj 2025 ob 18. uri - Slavnostna seja GZ Ribnica in PGD Ribnica, 70 let GZ Ribnica in 140 let PGD Ribnica, Športni center Ribnica
31. maj 2025 – Slovesno odprtje panojske razstave Ribniških gasilcev, ribniški grad
31. maj 2025 ob 18. uri - Proslava in veselica - 70 let Gasilske zveze Ribnica, Rokodelski center Ribnica
7. junij 2025 ob 17.30 uri - Proslava ob 140 let PGD Ribnica, parada in veselica, Rokodelski center Ribnica
Dogodki, ki jih organizira GZ Ribnica in prostovoljna gasilska društva na območju občine Ribnica, so dostopni na povezavi: Dogodki 2025.
70 let Gasilske zveze Ribnica
Predstavniki enajstih gasilskih društev in enega industrijskega so 30. 6. 1955 ustanovili Občinsko gasilsko zvezo Ribnica. V register je bila OGZ Ribnica vpisana 29. 3. 1956. Ustanovni člani OGZ Ribnica so bila prostovoljna gasilska društva: Bukovica, Dolenja vas, Dolenji Lazi, Goriča vas, Grčarice, Jurjevica, LIP Ribnica, Nemška vas, Otavice, Rakitnica in Ribnica.
Takoj v naslednjem letu, natančneje 8. julija 1956, je OGZ Ribnica organizirala proslavo ob 100-letnici rojstva Ignacija Merharja, ki je potekala v Prigorici, rojstnem kraju gasilskega velikana. Prav tako se je po programu republiške gasilske zveze pričelo z organiziranim izobraževanjem članstva. V letu 1956 je v Medvodah, v gasilski šoli za podčastnike, izpit opravilo devet članov in tri članice OGZ Ribnica.
Takratni poveljnik VI. cone Anton Šobar je iz poklicne brigade Ljubljana leta 1958 pripeljal prvo avtocisterno FORDSON. Vozilo je bilo PGD Ribnica uradno izročeno 18. 12. 1958. V letih 1960−1961 so se v OGZ Ribnica vključila gasilska društva z območja Sodražice, Loškega Potoka in Velikih Lašč.
Na občnem zboru OGZ Ribnica so 28. 3. 1962 izvolili nov upravni in nadzorni odbor. Padle so pomembne odločitve − OGZ Ribnica je bila prvič razdeljena na sektorje. Organiziranih je bilo pet sektorjev, in sicer: Loški Potok, Sodražica, Velike Poljane, Ribnica in Dolenja vas. Posebno skrb je OGZ Ribnica namenila področju izobraževanja. Opravljenih je bilo več tečajev za gasilce, gasilske strojnike, podčastnike, častnike in leta 1961 prvič tudi za gasilske sodnike. Vodstvo OGZ Ribnica si je zadalo jasen cilj, da vsakih nekaj let izvede vsaj en tečaj. Po dveh desetletjih, 11. 1.1980, je OGZ Ribnica izpeljala drugi tečaj za gasilske sodnike, ki ga je opravilo trinajst kandidatov. Večina živečih še dandanes uspešno sodi na tekmovanjih v GZ Ribnica, ali pa v regiji Ljubljana 2.
Izjemen uspeh je OGZ Ribnica požela v letu 1982, ko je bila gostitelj dneva gasilcev Jugoslavije. Ob tej priložnosti je v Ribnici potekala seja Predsedstva GZ Slovenije, izpeljalo se je tekmovanje mladih gasilcev, teki društev Mladi gasilec iz slovenskih osnovnih šol ter srečanje veteranov GZ Slovenije. Nedvomno je bila to manifestacija gasilstva, kakršne Ribnica ne pomni. Gostujoče gasilce, mlade gasilce in člane najvišjih organov so po domovih gostili naši člani in vsi gostje so s seboj odnesli izreden vtis o Ribnici in njenih gasilcih ter o gostoljubju preprostega ribniškega prebivalstva.
Gasilska zveza Ribnica je vsa leta delovanja aktivno podpirala in izvajala razna gasilska tekmovanja. Obeležitve obletnic Gasilske zveze Ribnica so bile vselej izreden dogodek za celoten kraj in za vsa gasilska društva v GZ Ribnica.
Več na: GZ Ribnica
140 let PGD Ribnica
Mineva 140 let od ustanovitve prostovoljnega gasilskega društva Ribnica, ko so se napredni Ribničani odločili ustanoviti »požarno brambo« v Ribnici, naloga katere je bila pomagati ljudem v sili in jih obvarovati pred nesrečami, kar je vodilo tudi v današnjih časih.
Do ustanovitve »požarne brambe na prostovoljni osnovi« je prišlo pred 140 leti, ko je 15. septembra 1885 deželni odbor Kranjske izdal »Postavo«, ki županstvom naroča, da se ustanove prostovoljne požarne brambe. Tako je bila tudi v Ribnici ustanovljena »Prostovoljna požarna bramba«. Po velikem požaru, ki je izbruhnil 8. julija 1887. leta in je uničil večji del trga Ribnice, so tržani utrdili svoje društvo. Izdelali in odobrili so »Društvena pravila«, županstvo pa je društvu prepustilo v uporabo vse dotedanje občinsko gasilno orodje.
Požarna bramba je imela svojo gasilsko shrambo v tesnem prostoru v stari ljudski šoli. Razvijajoče gospodarske prilike središča Ribnice in okolice so narekovale potrebo po novih tehničnih pripomočkih in primernejšem prostoru za njeno delovanje. Na seji upravnega odbora 8. junija 1900 so prvič obravnavali načrt za gradnjo novega gasilskega doma. Pričela so se priprave za zidavo in po vztrajnem delu se je ta ideja uresničila. Prvi gasilski dom je bil zgrajen in dan v uporabo 15. 9. 1903.
Dne 30. Junija 1901 se je »Prostovoljna požarna bramba« preimenovala v Prostovoljno gasilsko društvo. Za svoje delovanje je imela gasilska enota močno podporo lokalne oblasti, tako da je bila sodobna oprema zagotovljena. Poleg novo zgrajenega gasilskega doma, ki je bil za takratne razmere dokaj prostoren, se je moralo društvo opremiti še z modernimi tehničnimi sredstvi.
O vseh prostovoljnih delih in dogodkih društvo vodi Knjigo evidenc in statistike po številu in urah. Beleži posamezne intervencije, dežurstva, požarno stražo, redne vaje, preglede in servisiranje opreme, usposabljanje in izobraževanje, delo v domu, urejanje okolice, prevoze vode, sestanke in drugo, tudi z bogato fotodokumentacijo.
Več na: PGD Ribnica